Näitus "Mustridoominod" kuni 10.05.2020

Tartu Mänguasjamuuseumi näitusele on välja pandud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili eriala tudengite käsitöödoominod, mille kujundused on inspireeritud Eesti rahvusmotiividest. Doominod on valminud õppetöö osana 1998-2013 aastal. Varem on Kultuuriakadeemia õpilaste loodud rahvuslikud lauamängud olnud eksponeeritud Eesti Rahva Muuseumis.

Doominod pärinevad 12. sajandi Hiinast, kus keiser Xiaozongi valitsusajal müüsid rändkaupmehed pupai-nimelisi pisikesi hasartmängu tahvlikesi. Tänapäevalgi on nelinurksed doominoklotsid jaotatud kaheks täppidega osaks ning klotsid tuleb mängides vastavalt täppide arvule omavahel otsapidi kokku panna. Doomino nime tähenduse üle on palju vaieldud, ent üheks võimalikuks algallikaks on pakutud samanimelisi karnevalikostüüme, mida klotside tumedad täpid heledal taustal eurooplastele meenutasid.

Millised on  rahvusliku tekstiili eriala tudengite käsitöödoominod ja kas nad kannavad endas ka ammuseid mälestusi Hiina algupärast, saab teada näitust uudistama tulles. 
Näitus jääb mänguasjamuuseumi galeriis avatuks kuni 10. maini.