UUS! Näitus "Sipsikust pokudeni" alates 18.09.2019

18.09.-17.11.2019

Edgar Valteri 90. sünniaastapäevale pühendatud näitusel on välja pandud tema loomingust inspireeritud käsitöönukud ning illustratsioonide koopiad.


Armastatud eesti illustraator ja lastekirjanik Edgar Valter (1929-2006) on kuju ja hinge kinkinud sadadele raamatutegelastele. Oma kunstnikutöö algusaegadel tegi Valter koostööd Eno Raua, Aino Perviku, Ellen Niidu, Jaan Rannapi ja paljude teiste Eesti kirjanikega. Näitusel eksponeeritud Sipsik, Krõll, Naksitrallid, Kunksmoor ja Nublu on vaid väike osa neist kangelastest, kes on aastakümnete jooksul siinsetele lastele armsaks saanud.

 Edgar Valteri esimeses enda kirjutatud lasteraamatus  „Pokuraamat“ tegutsevad pisikesed pokud on pealaest jalatallani mähkunud kuldse rukkipõllu karva juuksepahmakasse. Nad elavad oma salapärast elu ja uudistavad Võrumaa loodust, mille keskel nad on sündinud. Niisama muhedalt uudistavad nad ka näitusel teisi väljapandud tegelasi.

Tartu Mänguasjamuuseum on varemgi Edgar Valteri loomingule pühendatud näitust korraldanud – 2004. aastal oli muuseumis eksponeeritud „Pokunäitus“, mille valmimiseks saatsid rohkem kui kakssada last ja täiskasvanut muuseumisse omavalmistatud pokud. Seekord eksponeeritud käsitöönukud pärinevad Tartu Mänguasjamuuseumi, Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja erinevate Eesti nukumeistrite kogudest.


Täname abi eest näituse koostamisel:
Külli Leppik, Alma Maar, Margus Konnula, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Tiina Tammer ja kirjastus Tammerraamat, Peeter Paasmäe, Tauno Vahter ja kirjastus Tänapäev, Ülle Fomotškina.